A panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvény (továbbiakban: Panasztörvény) meghatározott vállalkozások részére kötelezővé teszi belső visszaélés-bejelentési rendszer kialakítását.
A visszaélés-bejelentési rendszer keretein belül az 50 főnél több személyt foglalkoztató vállalkozásoknak, illetve alkalmazotti létszámtól függetlenül azoknak a vállalkozásoknak – többek között – amelyek a Pénzmosás megelőzési törvény hatálya alá tartoznak, lehetővé kell tenniük, hogy munkavállalójuk, volt munkavállalójuk, szerződéses partnerük szóban vagy írásban bejelentést tegyenek az erre kijelölt független személynél vagy szervnél ha jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekményre vagy mulasztásra, illetve egyéb visszaélésre vonatkozó információjuk van.
A fenti vállalkozásoknak olyan belső eljárásrendet és szabályzatot kell kialakítaniuk, amely garantálja a Panasztörvényben rögzített, bejelentőt megillető védelmet (pl. anonim bejelentés megtételének lehetősége, megtorlás elkerülése), valamint azt, hogy a törvényben meghatározott határidőkben, az ott meghatározott intézkedéseket meg lehessen tenni.
A belső szabályzaton túl a rendszert működtetni is kell, azaz a személyes adatokat és információkat óvni kell, a bejelentőt folyamatosan tájékoztatni szükséges az eljárásról, a vizsgálatot le kell folytatni, és az intézkedésekre javaslatot kell tenni.
A Panasztörvény lehetőséget ad arra, hogy ezeket a feladatokat bejelentővédelmi ügyvéd lássa el, annak érdekében, hogy valóban a szervezettől független személy garantálja a Panasztörvényben foglalt szabályoknak való megfelelést.
Több évtizedes compliance tapasztalatom alapján megbízóim számára vállalom bejelentővédelmi ügyvédi tevékenység ellátását, melynek során:
- elkészítem a vállalkozásra irányadó belső eljárásrendet, szükség esetén a munkavállalóknak, üzleti partnereknek oktatást tartok;
- fogadom a bejelentéseket;
- jogi tanácsadást nyújtok a bejelentőnek a bejelentés megtételével kapcsolatban;
- kapcsolatot tartok a bejelentővel, tőle a bejelentés kivizsgálása érdekében szükség esetén tájékoztatást, felvilágosítást kérek;
- a megbízó rendelkezése szerint közreműködök a bejelentés alapján indult vizsgálat lefolytatásában, és
- kérésére írásban tájékoztatom a bejelentőt a bejelentéssel kapcsolatos eseményekről, különösen a bejelentés alapján indult vizsgálat eredményéről, a megbízó által megtett intézkedéséről vagy a vizsgálat lefolytatásának elutasításáról.